Recent Posts

Pages: [1] 2 3 ... 7
1
CALL COLLECTING / Re: Kent Freeman and Matt Pierce duck calls
« Last post by oldcalls on March 05, 2019, 12:46:11 am »
little late but I agree Matt is making great calls
2
CALL COLLECTING / Kent Freeman and Matt Pierce duck calls
« Last post by timmy on May 14, 2015, 02:25:28 am »
Gents - I used Kent Freeman duck calls for years and have 8 of them. Outstanding calls. Too valuable to use in the field anymore and I stopped using them several years ago. I discovered Matt Pierce of Los Banos, California who has become my main duck call maker since about 2009. His calls are perfection in motion. He uses insane wood and his checkering is outstanding. The tonal quality of the calls is perfect. His hen teal call is likewise a gem. I have three more coming and for the serious duck hunter, the calls belong around your neck and in the blind. Kent retired and I could not coax him out of retirement to make me yet another call for old time's sake. Best, Timmy
3
2014 10th Annual Grand National NWTF Hunting Duck & Goose Call Competition

10th Annual Hunting Call Winners List

Grand National Hunting Duck Call Champion Of Champions - Troy Taylor 4-8-188-1


Division IV - First Best of Show Hunting -  Mike Stelzner 4-1-187-2
Division IV - Second Best of Show Hunting -  Troy Taylor 4-3-188-1
Division IV - Third Best of Show Hunting - John Koepp 4-2-177-1


2014 Dennis C. Poeschel Design Award - Brad Samples 3-4-185-1


2014 Hunting Youth Call Maker of the Year -  Don Barden 4-5-191-1
2014 Hunting Rookie Call Maker of the Year -  Cora Lipscomb 4-4-204-1
2014 Decorative Youth Call Maker of the Year - Jarred Kaiser 3-6-181-1
2014 Decorative Rookie Call Maker of the Year - Chris Owens 3-10-183-1


2014 Chairman's Award - Best New Maker Hunting - Don Barden 4-5-191-1
2014 Chairman's Award - Favorite Hunting Entry - Troy Taylor 4-8-188-1
2014 Chairman's Award - Favorite Goose Call Entry - Earnie Ross 4-8-188-1
2014 Chairman's Award - Best Presentation -  Mike Stelzner 3-1-187-1
2014 Chairman's Award - Past & Present Participation -  Wes Townzen 3-5-189-1



Category 1
Working duck A - Wood:


4-1-85-1 McClain Dietrich - Rineyville, KY
4-1-117-1 John Koepp - Benton, MO  - 4th Place
4-1-175-1 Ron Davis - Spencer, OH - Rookie
4-1-177-1 Shane Gilliland - Abram, AL - Rookie
4-1-177-2 Shane Gilliland - Abram, AL - Rookie
4-1-178-1 Ron Gould - Vandalia, IL
4-1-180-1 Robert Holcomb - Ripley, TN
4-1-185-1 Brad Samples - Fountain Inn, SC
4-1-187-1 Mike Stelzner - Zumbrota, MN - 5th Place
4-1-187-2 Mike Stelzner - Zumbrota, MN - 1st Place - 1st Best of Show
4-1-191-1 Don Barden -  Cobden, IL - Rookie - 2nd Place
4-1-192-1 Wes Beaver - Grovetown, GA
4-1-193-1 Weldon Ty Black - Bartlett, TN
4-1-193-2 Weldon Ty Black -  Bartlett, TN
4-1-193-3 Weldon Ty Black - Bartlett, TN
4-1-193-4 Weldon Ty Black -  Bartlett, TN
4-1-194-1 Christian Delcambre - Lucedale, MS - 6th
4-1-195-2 George Dewald - Kindalville, In - Rookie
4-1-197-1 Kent Eason - Shreveport, LA - Rookie
4-1-197-2 Kent Eason - Shreveport, LA - Rookie - 3nd Place
4-1-201-1 Lewis Inzer - White Hall, AR - Rookie
4-1-201-2 Lewis Inzer - White Hall, AR - Rookie
4-1-206-1 Benjamine Bear Lyle - Adam, TN
4-1-210-1 Gary Orr - Clarksville, Tn
4-1-213-1 Chuck Waise - Pardeeville, WI



Category 2
Working Duck B - Other:


4-2-85-1 McClain Dietrich - Rineyville, KY
4-2-117-1 John Koepp - Benton, MO - 1st Place
4-2-178-1 Ron Gould - Vandalia, IL
4-2-179-1 Bob Hayes -  Havana, IL
4-2-179-2 Bob Hayes -  Havana, IL - 4th Place
4-2-184-1 Kevin Rathjen - Jacob, IL - Rookie
4-2-185-1 Brad Samples - Fountain Inn, SC - 6th Place
4-2-187-1 Mike Stelzner - Zumbrota, MN - 5th Place
4-2-187-2 Mike Stelzner - Zumbrota, MN - 2nd Place
4-2-187-3 Mike Stelzner - Zumbrota, MN - 3rd Place
4-2-192-1 Wes Beaver - Grovetown, GA
4-2-194-1 Christian Delcambre - Lucedale, MS
4-2-210-1 Gary Orr - Clarksville, Tn
4-2-213-1 Chuck Wais - Pardeeville, WI



Category 3
Working Duck C - Machined:


4-3-117-1 John Koepp - Benton, MO - 5th Place
4-3-179-1 Bob Hayes - Havana, IL
4-3-187-1 Mike Stelzner - Zumbrota, MN - 2nd Place
4-3-187-2 Mike Stelzner - Zumbrota, MN
4-3-188-1 Troy Taylor - Puyallup, WA - 1st Place
4-3-188-2 Troy Taylor - Puyallup, WA 4th Place
4-3-191-1 Don Barden -  Cobden, IL - Rookie -
4-3-192-1 Wes Beaver - Grovetown, GA - 6th Place
4-3-192-2 Wes Beaver - Grovetown, GA - 3rd Place



Category 4
Working Duck D - Metal Reed:


4-4-193-1 Ty Black - Bartlett, TN
4-4-193-2 Ty Black - Bartlett,TN
4-4-193-3 Ty Black - Bartlett,TN 6th Place
4-4-196-1 Leonard Douglas - Troy, TN
4-4-202-1 Ken Jones - Hornebeak, TN - 4th Place
4-4-203-1 Paul Kaiser - Bartlett, TN
4-4-204-1 Cora Lipscomb - West Chester, OH - Youth - 3rd Place
4-4-205-1 John Lipscomb - West Chester, OH - 2nd Place
4-4-206-1 Benjamine Bear Lyle - Adams, TN - 1st Place
4-4-209-1 Mic Middleton - New Athens, IL - Rookie - 5th Place



Category 5
Working Duck Matched Set:


4-5-85-1 McClain Dietrich - Rineyville, KY
4-5-117-1 John Koepp - Benton, MO - 5th Place
4-5-179-1 Bob Hayes - Havana, IL 3rd Place
4-5-187-1 Mike Stelzner - Zumbrota, MN - 1st Place
4-5-191-1 Don Barden - Cobden, IL - 2nd Place 
4-5-196-1 Leonard Douglas - Troy, TN - 4th Place




Category 6
Working Goose Call A - Short Reed:


4-6-85-1 McClain Dietrich - Rineyville, KY
4-6-117-1 John Koepp - Benton, MO
4-6-123-1 Brian Lawter - Rutherfordton, NC - Rookie
4-6-179-1 Bob Hayes - Havana, IL
4-6-179-2 Bob Hayes - Havana, IL
4-6-187-1 Mike Stelzner - Zumbrota, MN - 3rd Place
4-6-187-2 Mike Stelzner - Zumbrota, MN 
4-6-188-1 Troy Taylor - Puyallop, WA - Rookie - 4th Place
4-6-191-1 Don Barden - Cobden, IL - Rookie -
4-6-191-2 Don Barden - Cobden, IL - Rookie - 5th Place
4-6-212-1 Earnie Ross - Batavia, OH 2nd Floor
4-6-212-2 Earnie Ross - Batavia OH - 1st Place
4-6-213-1 Chuck Waise - Pardeeville, WI - 6th Place



Category 7
Working Goose Call B - Flute Style:


4-7-117-1 John Koepp - Benton, MO - 4th Place
4-7-179-1 Bob Hayes - Havana, IL - 2nd Place
4-7-179-2 Bob Hayes - Havana, IL - 3rd Place
4-7-187-1 Mike Stelzner - Zumbrota, MN - 1st Place
4-7-213-1 Chuck Wais - Pardeeville, WI - 5th Place



Category 8
Grand National Hunting Champion of Champions:


4-8-117-1 John Koepp - Benton, MO - 4th Place
4-8-187-1 Mike Stelzner - Zumbrota, MN - 2nd Place
4-8-187-2 Mike Stelzner - Zumbrota, MN - 3rd Place
4-8-187-3 Mike Stelzner - Zumbrota, MN - 5th Place
4-8-188-1 Troy Taylor - Puyallop, WA -  1st Place - Grand National Champion Of Champions



4
2014 17th Annual Grand National NWTF Decorative Duck & Goose Call Competition
 
17 Annual Decorative Winners List

Grand National Decorative Champion Of Champions - Brad Samples 3-11-185-1


Division III - First Best of Show Decorative -  Brad Samples 3-4-185-1
Division III - Second Best of Show Decorative -  Mike Stelzner 3-1-187-1
Division III - Third Best of Show Decorative -  Dave Constantine 3-5-15-1


2014 Dennis C. Poeschel Design Award -  Brad Samples 3-4-185-1


2014 Decorative Youth Call Maker of the Year -  Jarred Kaiser 3-6-181-1
2014 Decorative Rookie Call Maker of the Year -  Chris Owens 3-10-183-1
2014 Hunting Rookie Call Maker of the Year - Don Barden 4-5-191-1


2014 Chairman's Award - Best New Maker Decorative - Chris Owens 3-10-183-1
2014 Chairman's Award - Favorite Decorative Entry - Brad Samples 3-4-185-1
2014 Chairman's Award - Favorite Goose Call Entry - Earnie Ross 4-6-212-1
2014 Chairman's Award - Best Presentation -  Mike Stelzner 3-1-187-1
2014 Chairman's Award - Past & Present Participation -  Wes Townsen 3-5-189-1



Category 1
Matched Set:


3-1-85-1 McClain Dietrich - Rineyville, KY  - 2nd Place
3-1-187-1 Mike Stelzner - Zumbrota, MN  - 1st Place - Second Best Of Show
3-1-188-1 Troy Taylor - Puyallup, WA  - 4th Place
3-1-199-1 Andrew Hadden - Sonora, KY - Rookie - 3rd Place


Category 2
Traditional Carved Call:


3-2-15-1 Dave Constantine - Durand, WI  - 1st Place
3-2-176-1 Brad Elliot - Jena, LA  - 2nd Place



Category 3
Antler Call:


3-3-15-1 Dave Constantine - Durand, WI - 1st Place  - Third Best Of Show
3-3-85-1 McClain Dietrich - Rineyville, KY - 3rd Place
3-3-174-1 Brain Byers - Decatur, IL - 2nd Place
3-3-179-1 Bob Hayes - Havana, IL - 4th Place



Category 4
Decorative Carved Call:


3-4-15-1 Dave Constantine - Durand, WI - 4th Place
3-4-174-1 Brian Byers - Decatur, IL - 3rd Place
3-4-184-1 Kevin Rathjen - Jacob, IL - 6th Place
3-4-185-1 Brad Samples - Fountain Inn, SC - 1st Place - 1st Best Of Show
3-4-189-1 Wes Townzen - Grafton, IL - 2nd Place
3-4-190-1 Bob Wiseman - Winchester, TN - 5th Place



Category 5
Hand-Checkered Call:


3-5-174-1 Brian Byers - Deacatur, IL - 1st Place
3-5-177-1 Shane Gilliland - Arab, AL - Rookie - 4th Place
3-5-177-2 Shane Gilliland - Arab, AL - Rookie - 5th Place
3-5-189-1 Wes Townzen - Grafton, IL - 2nd Place
3-5-190-1 Bob Wiseman - Winchester, TN - 3rd Place



Category 6
Laminated Call:


3-6-85-1 McClain Dietrich - Rineyville, KY - 4th Place
3-6-175-1 Ron Davis - Spencer, OH - Rookie - 2nd Place
3-6-180-1 Robert Holcomb - Ripley, TN - Rookie - 5th Place
3-6-181-1 Jared Kaiser - Bartlett, TN - Youth - 3rd Place
3-6-266-1 Gary Cichocki - DePere, WI - 1st Place



Category 7
Carved Waterfowl Head Call:


3-7-15-1 Dave Constantine -  Durand, WI - 1st Place
3-7-186-1 Bob Sidney - VillaRica, GA - 2nd Place



Category 8
Miniature Call:


3-8-174-1 Brian Byers - Decatur, IL - 1st Place
3-8-178-1 Ron Gould - Vandalia, IL - 2nd Place
3-8-179-1 Bob Hayes -  Havana, IL - 3rd Place



Category 9
Two-Dimensional Decorative Call:


3-9-15-1 Dave Constantine -  Durand, WI - 1st Place
3-9-179-1 Bob Hayes -  Havana, IL - 2nd Place



Category 10
Open Call:


3-10-32-1 Mike Houlihan - Portland, OR - 1st Place
3-10-85-1 McClain Dietrich - Rineyville, KY - 4th Place
3-10-85-2 McClain Dietrich - Rineyville, KY - 6th Place
3-10-182-1 Richard Kaiser - Bartlett, TN - 5th Place
3-10-183-1 Chris Owens - Florence, SC - Rookie - 2nd Place
3-10-11-1 Don and Sarah Clark - Sheridan, AR - 3rd Place



Category 11
Grand National Decorative Champion of Champions:


3-11-185-1 Brad Samples - Fountain Inn, SC - 1st Place - Grand National Champion Of Champions 

5
CALL COLLECTING / Faigley calls.........
« Last post by superdirt on March 05, 2013, 05:05:40 am »
.....




David
6
CALL COLLECTING / Re: Tru tones
« Last post by superdirt on February 25, 2013, 04:56:18 am »
No Mark, I don't have a red one......havent seed the water label either! :'(

David
7
CALL COLLECTING / few tongue pinchers.....
« Last post by superdirt on February 25, 2013, 04:21:58 am »



David
8
CALL COLLECTING / Re: Tru tones
« Last post by oldcalls on February 21, 2013, 01:36:49 am »
Cool - is one a red label? Tru Tones are awesome calls!! Have ya ever seen the one with a water label on it?

send more pics please ;D

Mark
DCO
9
CALL COLLECTING / Tru tones
« Last post by superdirt on February 20, 2013, 01:25:56 pm »
A few of mine. I'll have to get some better pics.

10
Division III - Decorative Duck Call Competition Grand National Champion of Champions Winners

2019 - Mike Stelzner - Zumbrota, MN
2018 - Pat Walsh - Nashville, TN
2017 - Brad Samples - Fountain Inn, SC
2016 - Brad Samples - Fountain Inn, SC
2015 - Brad Samples - Fountain Inn, SC
2014 - Brad Samples - Fountain Inn, SC
2013 - Todd Hanson - Meridian, ID


Division III - Decorative Duck Call Competition Grand National Champion Best Of Show Winners                           

2019 - Brad Samples - Fountain Inn, SC
2018 - Brad Samples - Fountain Inn, SC
2017 - Brad Samples - Fountain Inn, SC
2016 - Mike Stelzner - Zumbrota, MN
2015 - Brad Samples - Fountain Inn, SC
2014 - Brad Samples - Fountain Inn, SC
2013 - Brad Samples - Fountain Inn, SC
2012 - Mike Houlihan - Portland, OR                                                                                                        2011 - Todd Hanson - Meridian, ID
2010 - Mike Houlihan - Portland, OR                                                                           
2009 - Mike Houlihan - Portland, OR                                                                           
2008 - ED Glenn - Boardman, OR - Jim Dester - Sycamore, IL                                                             
2007 - Kent Freeman- Milwaukee, WI                                                                                 
2006 - Kent Freeman - Cape Girardeau, MO
2005 - Pat Walsh - Nashville, TN                                                                                     
2004 - Jim Dester - Sycamore, IL                                                     
2003 - Reid Threadgill - Lexington, TN                                                 
2002 - Jim Dester - Sycamore, IL                                                     
2001 - Dennis Poeschel - Milwaukee, WI                                             
2000 - Dennis Poeschel - Milwaukee, WI     
1999 - James E. Yule - Jena, LA                                                   
1998 - Kent Freeman - Milwaukee, WI     

Division III - Decorative Duck Call Competition Grand National Champion Youth Call Maker of The Year Winners

2019 - Jordan DePeel - Pickford, MI
2018 - Bryan Stelzner - Zumbrota, MN
2017 - Claude LaHaye - Arnaudville, LA
2016 - Jared Kaiser - Bartlett, TN
2015 - Jared Kaiser - Bartlett, TN
2014 - Jared Kaiser - Bartlett, TN
2013 - Jared Kaiser - Bartlett, TN
2012 - Jared Kaiser - Bartlett, TN
2011 - Jared Kaiser- Bartlett, TN

Division III - Decorative Duck Call Competition Grand National Champion Amateur Call Maker of The Year Winners

2019 - Richard Patterson - Corvallis, MT
2018 - Daniel Hamera - Tulsa, OK
2017 - Kevin Rathjen - Jacob, IL

Division III - Decorative Duck Call Competition Grand National Champion Rookie Call Maker of The Year Winners

2016 - Chris Betts - North Liberty, IN
2015 - Dustin Turner - Corinth, MS
2014 - Chris Owens - Florence, SC
2013 - Brian Byers - Decatur, IL
2012 - Cliff Jennings - River Falls, WI
2011 - Sharon Forte - Nashville, TN
2010 - Jason Jenkins - Zanesfield, OH

Division IV - Hunting Duck Call Competition Grand National Champion of Champions Winners

2019 - Ronald Laun - New London N.C.
2018 - Mike Stelzner - Zumbrota, MN
2017 - Mike Stelzner - Zumbrota, MN
2016 - Mike Stelzner - Zumbrota, MN
2015 - John Koepp - Benton, MO
2014 - Troy Taylor - Puyallup, WA

Division IV - Hunting Duck Call Competition Grand National Champion Best Of Show Winners

2019 - Mike Stelzner - Zumbrota, MN
2018 - Mike Stelzner - Zumbrota, MN
2017 - Mike Stelzner - Zumbrota, MN
2016 - John Koepp - Benton, MO
2015 - Mike Stelzner - Zumbrota, MN
2014 - Mike Stelzner - Zumbrota, MN
2013 - John Koepp - Benton, MO
2012 - John Koepp - Benton, MO
2011 - Ronald Laun - New London, NC   
2010 - Mike Stelzner - Zumbrota, MN
2009 - Mike Stelzner - Zumbrota, MN
2008 - Mike Stelzner - Zumbrota, MN
2007 - Jacob Friend - Grain Valley, MO
2006 - Pat Walsh - Nashville, TN
2005 - Troy Taylor - Puyallup, WA

Division IV - Hunting Goose Call Competition Grand National Call Maker Of The Year Winners

2019 - Mike Stelzner - Zumbrota, MN
2018 - Rusty Harron - Lasalle, ON
2017 - Mike Stelzner - Zumbrota, MN

Chairmans Choice Award - Favorite Goose Call Entry

2016 - Andrew Hadden - Sonora, KY
2015 - ?? help
2014 - ?? help
2013 - Brian Lawter - Rutherfordton, NC

Division IV - Hunting Duck Call Competition Grand National Champion Youth Call Maker of The Year Winners

2019 - Ryan Stelzner - Zumbrota, MN
2018 - Ryan Stelzner - Zumbrota, MN
2017 - Claude LaHaye - Arnaudville, LA
2016 - Jared Kaiser - Bartlett, TN
2015 - Jared Kaiser - Bartlett, TN
2014 - Cora Lipscomb - West Chester, OH
2013 - Cora Lipscomb - West Chester, OH
2012 - Luke Cochran - Brentwood, TN
2011 - Travis Ward - Huntingdon, TN
2010 - Ashton Hanson - Meridian, ID
2009 - No Winner
2008 - Dustin Warmath - Clarksville, TN
2007 - ?? help

Division IV - Hunting Duck Call Competition Grand National Amateur Call Maker of The Year Winners

2019 - Travis Ward - Huntingdon TN
2018 - Brian Stelzner - Zumbrota, MN
2017 - Waylon Thomson - Hagarville, AR

Division IV - Hunting Duck Call Competition Grand National Rookie Call Maker Of The Year Winners

2016 - Chance Regier - Port Elgin, ON
2015 - Alan Whitson - Charleston, AR
2014 - Don Bardon - Cobden, IL
2013 - Gary Orr - Clarksville, TN
2012 - Nathanel Keith - Grayson, GA
2011 - Ken Jones - Hornbeak, TN
2010 - John Koepp - Benton, MO

DIV 3 and Div 4 Chairmans Choice Awards - Mark Warmath

Chairmans Choice Award - Favorite Hunting Entry

2019 - Travis Ward - Huntingdon, MO
2018 - Rusty Herron - Lassale, ON
2017 - Mark Rogers - Johnson City, TN
2016 - Andrew Hadden - Sonora, KY
2015 - ?? help whistle

Chairmans Choice Award - Favorite Decorative Entry

2019 - Kevin DePeel - Pickford, MI
2018 - Brad Samples - Fountain Inn, SC
2017 - Brad Samples - Fountain Inn, SC
2016 - Mike Stelzner - Zumbrota, MN
2015 - Brad Samples - Fountain Inn, SC
2014 - Brad Samples - Fountain Inn, SC
2013 - Brad Samples - Fountain Inn, SC
2012 - Brad Samples - Fountain Inn, SC

Chairmans Choice Award - Best Presentation

2019 - Kevin Rathjen - Jacob, IL
2018 - Shane Gilliland - Arab, AL
2017 - Kevin Rathjen - Jacob, IL
2016 - Alan Whitson - Charleston, AR
2015 -
2014 -
2013 -

Chairmans Choice Award - Past and Present Participation Award

2019 - Richard Patterson - Corvallis, MT
2018 - Alan Whitson - Charleston, AR
2017 - Brian Phillips - Guntersville, AL
2016 - James Bennett - Seffner, FL
2015 - Dave Constantine - Durant, WI
2014 -
2013 -

Chairmans Choice Award - Dennis C. Poeschel Design Award

2019 - Scott Simmons - Ortonville, MN
2018 - Kevin Rathjen - Jacob, IL
2017 - Brian Byers - Decatur, IL
2016 - ?? help
2015 - ?? help
2014 - Brad Samples - Fountain Inn, SC
2013 - Scott Simmons - Ortonville, MN
Pages: [1] 2 3 ... 7